UI/UX چیست؟

UI/UX چیست؟

همیشه ما زمانی که وارد یک وبسایت می شویم یا با نرم افزاری شروع به کار میکنیم نکته بسیار مهمی که در ابتدا توجه مارا بسیار جلب خواهد کرد ظاهر سایت خواهد بود و این ظاهر حتی در زمینه هی دیگر نظیر باقی ماندن در وبسایت یا حتی اعتماد کردن به آن نیز بسیار تاثیر گذار است.

UI/UX چیست؟

UI چیست؟

UI شکل کوتاه شده عبارت user interface design می باشد.و UI در واقع به شکل ظاهری و یا گرافیکی سایت مربوط می شود و طراح رابط کاربری یا UI به همرا ه توسعه دهنده frontend  با همکاری یکدیگر قسمتی از سایت را که از سمت کاربر نمایان است را به وجو می آورند.

UX چیست؟

UX نیز شکل کوتاه شده عبارت user experience design می باشد.و UX به مقدار اسودگی کار با سایت  و یا به عبارتی راحتی کار با سایت برای کاربر مطرح می شود و این اصل از اصول مهم طراحی است که کاربر در حین انجام کار خود در وبسایت ما با مشکل خاصی مواجه نشود و در ضمن نکته بعدی امکان جابه جایی راحت میان صفحه هاست و بتواند کاربر میان صفحات جابهجا شود.

نکته:با توجه به تفاوت معنایی این دو باهم ولی باید حتما به این نکته توجه کرد این دو باهم مکمل هستند و باید هر دوی آنها در سایت رعایت شود و اصلا نباید آنها را از هم جدا کرد.

UI/UXچیست؟

نرم افزار های گرافیکی برای طراحی UI:

1-ادوبی ایکس دی (Adobe XD):

یکی از شناخته شدن ترین و محبوب ترین نرم افزار های طراحی UI،نرم افزار ادوبی ایکس دی مباشد.این نرم افزار یکی دیگر از محصولات گرافیکی کمپانی ادوبی می باشد که مانند فتوشاپ و ایلستریتور بسیار پرکاربرد است و با وجود اینکه سال های زیادی از عرضه آن به بازار نمی گذرد انتخاب اول بسیاری از طراحان UI می باشد. چرا که بسیار ساده و مانند محصول های دیگر نهایت دقت کارایی در آن دیده می شود.

از امکانات آن می توان به امکان اماده کردن نسخه اولیه یا موکاپ اشاره کرد.در ضمن شما میتوانید انیمیشن ها و مراحل مختلف استفاده از وب سایت ها و اپلیکیشن ها را در آن طراحی کنید و نکته جالب توجه این است که می توانید به طور زنده طرح خود را در تلفن همراه مشاهده و تست کنید.در ضمن به گفته مدیران این نرم افزار برای طراحی ماکت نیز بسیار کاربردی و مفید است.

البته این نکته نیز ناگفته نماند که هم امروزه با وجود نرم افزار ادوبی ایکس دی و هم در گذشته که آن نرم افزار وارد بازار نشده بود عده زیادی از نرم افزار فتوشاپ برای طراحی UI اختصاصی می کردند.در آخر نیز باید به این نکته توجه کرد که می توان از دیگر نرم افزار های ادوبی مطالب مورد نظر را کپی پیست کرد.

Adobe XD

اسکچ(Sketch):

قبل از ورود ادوبی ایکس دی به بازار اکثر طراحان رابط کاربری از نرم افزار اسکچ استفاده می کردند و آن اکثر طراح ها آن را به عنوان نرم افزار اول طراحی می شناختند.اسکچ نرم افزار بسیار کامل با عملکرد بسیار بالایی است و یکی از نکات مثبت آن نیز این است که افزونه های پرکاربرد فراوانی دارد و استفاده از آنها نیز بسیار ساده است.این پلاگین ها تا حدود بسیار زیادی مشکلات این نرم افزار را برطرف کرده اند.

Sketch

فیگما(Figma):

یکی دیگر از نرم افزار های طراحی UI نرم افزار فیگما می باشد که بر خلاف دو نرم افزار دیگر بیشتر به صورت انلاین کاربرد دارد و به شما این امکان را می دهد که بتوانید ابتدا طراحی و نمونه سازی خود را انجام دهید و بعد از آن بازخورد و نظرات افراد مختلف را شاهد باشید.البته نسخه آفلاین این نرم افزار نیز موجود است ولی بیشتر به صورت آنلاین کاربرد دارد.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این نرم افزار قابلیت طراحی همزمان چند طراح است که بسیار کاربردی و مفید است و بیشتر توجهات به این دلیل سمت این نرم افزار جلب می شود.

سایر خدمات کارباما

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *