طراحی سایت خبری

طراحی سایت خبری

مقدمه طراحی سایت خبری

اگر از آن دسته افرادی هستید که به طور روزانه اخبار و رویدادهای مهم در کشور خود و جهان را بررسی و دنبال می‌کنید، به راحتی با مفهوم طراحی سایت خبری آشنایی دارید. انواع اخبار در قالب‌های گوناگونی نظیر متن، ویدیو، عکس و… در سایت‌های متنوعی قرار داده می‌شوند و به راحتی می‌توان با سرچ‌های ساده به آن‌ها دسترسی یافت. اگر مایل به فعالیت در این زمینه هستید و می‌خواهید سایت خبری شخصی خود را راه اندازی نمایید، مطالعه این مقاله به شما پیشنهاد می‌گردد.

مفهوم طراحی سایت خبری

به ایجاد فضای تخصصی برای اطلاع رسانی و آگاهی افراد از اخبار و اطلاعات در زمینه‌های گوناگون به صورت تخصصی و عمومی، طراحی وب سایت خبری گفته می‌شود. قیمت طراحی سایت خبری بسیار متفاوت عنوان می‌شود و بدین منظور در کنار ارائه این اخبار و جذب مخاطب می‌توان برخی هزینه‌های آن را با طراحی فروشگاه، ارائه تبلیغات هدفمند و فروش اکانت نیز تامین نمود؛ از این رو با استفاده از راه‌های درآمدزایی می‌توان به کیفیت و معرفی بیشتر آن کمک کرد. این امر در دنیای امروزی که ارائه اخبار به صورت سنتی در تلویزیون، روزنامه و… اهمیت کمتری دارد، به سرعت در حال افزایش است.

طراحی سایت خبری

مزایا و امکانات طراحی سایت خبری

برای داشتن میزان بالای مخاطب با طراحی سایت خبری، توجه به برخی ویژگی‌ها اهمیت حیاتی دارد. وجود این آیتم‌ها تفاوت سایت‌های معمولی با سایت‌های خبری را مشخص می‌نماید. از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قالب مناسب و اثربخش برای دسته بندی مطالب و هدایت مخاطب
 • سرعت بارگذاری بالای مطالب
 • لزوم به‌روزرسانی سریع مطالب
 • تسلط به فنون نگارش متون خبری
 • اطلاعات دقیق مطالب از قبیل تاریخ و ساعت
 • پنل اعلانات برای اطلاع رسانی مطالب جدید
 • امکان اتصال به شبکه‌های اجتماعی
 • جستجوی قدرتمند مطالب
 • گنجاندن آرشیو موضوعی
 • وجود خبرنامه
 • ارائه دقیق آمار بازدید
 • و…
وبسایت اخبار

شیوه راه اندازی طراحی سایت خبری

صرف طراحی سایت و یا داشتن اخبار دسته اول به افزایش تعداد مخاطب و بازدهی در طراحی سایت خبری کمکی نمی‌کند بلکه قرارگیری مجموعه‌ای از الگوها در کنار یکدیگر می‌تواند بازدهی آن را افزایش دهد. در ادامه به نکات ضروری در نحوه راه اندازی و طراحی سایت مجله خبری اشاره می‌گردد:

 • انتخاب نام و دامین جذاب: یافتن سایت‌های خبری در اینترنت به راحتی امکان پذیر است. پس بهتر است پیش از راه اندازی یک سایت مانند دیگران، بر روی تفاوت‌های خود با سایرین تمرکز کنید؛ نام و دامینی جذاب برای خود برگزینید.مثل خبرگزاری ایلنا
 • زمینه فعالیت: به روش باری به هر جهت فعالیت نکنید! بلکه پیش از شروع کار زمینه فعالیت تخصصی خود در طراحی سایت خبری را انتخاب کنید. هدف، جذب مخاطب خاص شما خواهد بود. اما اگر سایت خبری هدف شما از موضوعات مختلفی تشکیل می‌شود، با استفاده از بخش‌هایی نظیر اخبار محلی، خبر فوری، مناسبت‌ها، موسیقی، هنر و… آن را به صورت موضوعی و کاربرپسند مرتب نمایید.
 • اهمیت طراحی: حتی در زمینه طراحی سایت خبری هم از عبارت عقل افراد به چشم آن‌هاست، غافل نشوید! ظاهر موجه به همراه جذابیت‌های بصری در طراحی اهمیت بسیاری دارد. اما سهولت و خوانایی مطالب را فدای زیبایی نکنید. تلفیق این عناصر بیشترین اثربخشی را خواهد داشت. در این زمینه از مشورت با افراد متخصص غافل نشوید.
 • انتخاب آگاهانه محتوای گرافیکی: یک تصویر به اندازه چندین متن می‌تواند گویا باشد. از این رو استفاده از عناصر گرافیکی با کیفیت بالا، اندازه کامل و خلاقانه بسیار تاثیرگذار خواهد بود و بهره گیری از آن به دانش تخصصی نیاز دارد.
 • سبک نگارش شخصی: وفاداری خوانندگان به سایت‌های خبری با محتوای با کیفیت تضمین می‌شود. در زمینه شیوه نگارش اخبار و مطالب مرتبط با آن باید اطلاعات وسیعی کسب نمایید و سبک خود را بازشناسید. این سبک خاص می‌تواند معرف شما در میان مخاطبین باشد و رقابت با شما را سخت‌تر نماید.
 • کسب درآمد: هزینه طراحی سایت خبری را می‌توان با ساده‌ترین روش یعنی کسب درآمد آنلاین به راحتی پوشش داد. در این زمینه می‌توان از تبلیغات بومی، بنرهای تبلیغاتی، بسته‌های اشتراک و… امکانات بیشتری را در اختیار مخاطب قرار داد. برای این منظور میزان کیفیت مطالب و معرفی آن به گستره وسیعی از مخاطبین اهمیت فراوانی دارد. در بسیاری از سایت‌های خبری از تکنیک هوشمندانه فروش بسته‌های اشتراک ضدتبلیغات استفاده می‌شود.
 • طراحی و پشتیبانی حرفه ای: امکان طراحی وب سایت خبری با ابزارهای گوناگون فراهم شده است. پشتیبانی از آن نیز بسته به میزان محتوا و تعداد مخاطبین امکان پذیر است. گرچه در این زمینه پیشنهاد می‌گردد امر طراحی و پشتیبانی به افراد با تخصص در این زمینه واگذار گردد.
 • برنامه موبایل: بهتر است از اهمیت توسعه صفحه خبری بر روی موبایل نیز غافل نشوید. امروزه بسیاری از کاربران در وقت‌های استراحت و نیز حین کار به راحتی از گوشی‌های همراه خود برای این منظور استفاده می‌نمایند.
 • معرفی برند: اگر بهترین طراحی سایت خبری را در کارنامه خود دارید اما مردم از وجود آن آگاهی نداشته باشند، این سایت ارزشی نخواهد داشت. از این رو از روش‌های تبلیغ و معرفی سایت خبری خود آگاهی یابید. به ابزارهای راحت و کاربردی نظیر ایمیل و بازاریابی خودکار دسترسی پیدا کنید. هم چنین از اهمیت شبکه‌های محبوب اجتماعی نظیر فیسبوک، یوتیوب، توییتر، اینستاگرام و… غافل نشوید. این روش‌ها اثربخشی بسیار بالا با هزینه‌های اندکی را تضمین می‌نمایند.
سایت مجله خبری

نکات مهم در طراحی سایت خبری

باید به این نکته توجه داشت که اهمیت طراحی سایت خبری با توجه به کیفیت محتوای آن سنجیده می‌شود. از این رو پوشش مناسب مطالب بر کیفیت محصول خواهد افزود و اقبال مخاطبین را به همراه خواهد داشت. در ادامه برخی نکات کلیدی جهت افزایش اثربخشی سایت خبری خاطرنشان می‌گردد:

 • نقشه محتوا: در طراحی سایت خبری از اهمیت نگاشت محتوا غافل نشوید. ارائه محتوای مناسب در زمان مناسب به کاربر هدف، مدنظر است. این نقشه در سایت خبری می‌تواند به اولویت بندی ارائه اخبار به کاربران کمک نماید. بنابراین جستجو در سایت جهت اطلاع از اخبار مورد علاقه اهمیت فراوانی خواهد داشت. از این رو به طبقه بندی اخبار به ماژول‌ها همت گمارید و از این روش می‌توان به بهبود SEO سایت نیز کمک فراوانی نمود.
 • ساختار سلسله مراتبی: یکی از ویژگی‌های طراحی سایت خبری، ارائه صدها داستان خبری عنوان می‌شود که تعیین برجسته سازی محتوا و داستان‌ها برای خوانندگان از اهمیت فراوانی برخوردار است. در این حالت باید به اولویت بندی محتوا آشنایی کامل داشت و سپس به سازماندهی اخبار به صورت هوشمندانه و مخاطب محور اقدام نمود. در این حالت از افزودن برچسب‌های مناسب محتوایی نیز نباید غافل شد. چیدمان مرتب و کاربرپسند سیر مطالعه این داستان‌ها و اثربخشی آن را افزایش می‌دهد.
 • هدایت کاربرپسند: علاوه بر نگاشت و سازماندهی محتوا که از ارکان اصلی طراحی سایت خبری به شمار می‌روند، مقوله هدایت در سایت نیز اهمیت فراوانی دارد. نزدیک به 60 درصد کاربران هنگام بازدید از برخی سایت‌های خبری بدون بررسی، از آن عبور می‌کنند چرا که نحوه هدایت مخاطب و سازماندهی مطالب برای آنان قابل فهم نیست. می‌توان در این زمینه از تکنیک چند سطحی استفاده نمود. به طور مثال اگر عنوان جستجوی اصلی کلمه «سیاست» باشد، عناوین فرعی «بین المللی»، «ملی» و یا «منطقه ای» می‌تواند به راحتی مخاطب را در مسیر مورد نظر وی راهنمایی کند بدون آنکه محبور به مطالعه مطالب طولانی و بی ربط باشد.
 • اولین دسته اطلاعات: با نگاه به هر ستون اولیه سایت خبری می‌توان به راحتی به بیش از 30 تا 40 داستان به صورت تک خطی و نیز همراه با تعداد بسیاری تبلیغات دست یافت. بمباران کاربران با اطلاعات بیش از حد می‌تواند عامل حواس پرتی و در نتیجه کاهش کارایی در طراحی سایت خبری در نظر گرفته شود. بهتر است از 10 الی 15 عنوان خبری با ارائه ساده و به دور از حواشی زاید جهت تضمین اثربخشی استفاده نمود.
 • تایپوگرافی: دقت در این زمینه می‌تواند طراحی سایت مجله خبری را با موفقیت چشم گیر و یا شکست مواجه نماید. از این طریق می‌توان بر اهمیت و عمق محتوا تاکید نمود. اگر این جمله کلیشه‌ای که محتوا پادشاه است را تایید کنیم، باید تایپوگرافی را به عنوان نماد و رفتار سلطنتی بپذیریم. با تشخیص نوع تایپوگرافی صحیح می‌توان میزان اهمیت نوع محتوا را نیز به مخاطب خاطرنشان نمود. بازی با نوع و اندازه فونت، زیرعنوان، زیر خط و… می‌تواند درک تفاوت بین عناصر مختلف داستان را نشان دهد. با این امر به راحتی می‌توان مطالب مهم را برجسته و توجه بیشتر مخاطب را به سمت آن جذب نمود.
 • تضاد: از رنگ‌ها و ترکیب سایه روشن‌های مختلف در جهت دهی و راهنمایی ذهن مخاطب برای یافتن مطالب مورد نظر غافل نشوید. با تفاوت رنگ تیتر اصلی و نیز زیر تیترها این امر قابل دستیابی است. نه تنها رنگ فونت‌ها بلکه استفاده هوشمندانه از فضاهای سفید می‌تواند در طراحی سایت خبری نقش کلیدی ایفا کند؛ این امر نوعی تنفس در خواندن در نظر گرفته می‌شود.
 • نمادها: برخی برای افزایش اثربخشی و وادار به تفکر نمودن مخاطبین از عناصر فانتزی و یا انتزاعی بهره می‌برند. مخاطبین در این سایت‌ها به دنبال مطالعه و افزایش اطلاعات خود هستند. به همین منظور استفاده از این عناصر می‌تواند به اثربخشی و سپری نمودن زمان بیشتر در سایت توسط مخاطب نیز کمک کند.
سایت خبری

نتیجه گیری و جمع بندی

برتری از رقبا تنها با برجسته نمودن اخبار و خدمات در طراحی سایت خبری امکان پذیر خواهد بود. از این رو قبل از قدم گذاشتن در این مسیر به هدف و سبک متمایز نگارش خود تسلط یابید. با بررسی نقاط ضعف و قوت رقبا به بهبود ایده‌های خود کمک نمایید. جلوگیری از اشتباهات معمول، گام بلندی در راستای موفقیت‌های حرفه‌ای شما خواهد بود. گرچه نکات ذکر شده در اثربخشی و موفقیت سایت خبری شما اهمیت فراوانی دارد اما به هیچ عنوان از اهمیت محتوای با کیفیت غافل نشوید. محتوای خوب، خود عامل گسترش و معرفی شما به افراد بیشتری می‌شود.

مشاوره طراحی وبسایت کارباما

 • Accepted file types: jpg, gif, png, pdf, jpeg, Max. file size: 512 MB.

سایر خدمات کارباما

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *