Frontend چیست؟

Backend با Frontend چه فرقی دارند؟

بک اند (Backend) چیست؟

همانطور که از اسم آن مشخص است در زبان انگلیسی back  به معنی پشت/عقب می باشد.یعنی مجموعه کارهایی که در پشت سیستم انجام می شود و کاربر آن ها را نمیتواند مشاهده کند.معمولا قسمت Backend به سرور و دیتابیس(پایگاه داده) مربوط می شود.به افرادی که ارتباط بین سرور و دیتابیس را برقرار خواهند Backend developer یا توسعه دهنده بک اند می گویند.

شما زمانی که وارد یک سایت می شوید ابتدا با قسمت فرانت یا جلوی آن مواجه خواهید شد و پس از ثبت یکسری اطلاعات خود در آن سایت اطلاعات شما در سرور آن باقی خواهد ماند و با مراجعه مجدد میتوانید اطلاعت وارد شده خود را مشاهده کنید.

توسعه دهندگان Backend با استفاده از زبان های برنامه نویسی های مختلفی کار خود را انجام می دهند.چند نمونه از زبان های برنامه نویسی عبارتند از:PHP،Java،Python،Rubyو….

گاهی نیز برای آسان تر شدن کار نیز از فریم ورک هایی نظیر Laravel،ASP.Net،Flask و … استفاده می کنند.

backend

فرانت اند (Frontend) چیست؟

Frontend نیز مانند Backend همانطور که از اسمش مشخص است به معنای جلو/پیش می باشد و به بخشی گفته می شود که کاربر زمانی که وارد سایت می شود مشاهده میکند یا به عبارتی همان ظاهر سایت است.در واقع همان کدهای شاید تا حدودی نامفهوم در قالب ظاهر یا فرانت سایت به بازدیدکنندگان نمایش داده می شود.

در Frontend برای این کار ابتدا بخش طراحی با استفاده از نرم افزار های فتوشاپ یا ادوب ایکس دی این طرح ها را طراحی میکنند و در قالب کد های HTML،CSS،Javascript به نمایش گذاشته می شود.به زبان برنامه نویسی که در فرانت استفاده خواهد Client side  خواهند گفت.در ضمن در فرانت کد ها در مرورگر پردازش می شوند و در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت.پس تمامی مطالبی که شما در یک صفحه مشاهده می کنید مانند منوها،دکمه ها،فونت ها،و…از کد های HTML و CSSو Javascript  هستند که به وسیله مرورگر پردازش می شوند و شما میتوانیدآنها را ببینید.

frontend

فول استک (Full stack) کیست؟

همانطور که در بالا مشاهده کردید برای طراحی سایت به دو دسته از افراد نیاز داریم که پروژه خود را انجام دهیم.گروه اول متخصصین و توسعه دهندگانfrontend گروه دوم متخصصین و توسعه دهندگان Backend.اما در این میان افرادی هستند که اطلاعات و مهارت کافی در این دو زمینه را به طور کامل دارند و به به صورت انفرادی می توانند از پس تمامی کار های هر دو گروه برآیند و یک پروژه را تکی جلو ببرند و انجام دهند ما به این افراد Full stack می گوییم.همانطور هم که از اسم full مشخص است برنامه نویس فول استک یعنی تمامی مهارت ها را دارد.یعنی می تواند ظاهری بسیار زیبا و کاربر پسند برای سایت طراحی کرده و به طور همزمان تمامی فعالیت های مربوط به سمت سرور و بک اند آن را هم مدیریت کند.

ممنون که تا اینجا همراه بودید.امیدوارم که مقاله امروز مورد توجه شما قرار گرفته باشه.حتما نظرات خود را با ما در میان بزارید و ما را به دوستان خود معرفی کنید.

سایر خدمات کارباما

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *